Вербна неділя. Історія і традиції.Повір’я

Вербна неділя. Традиції та повір’я

Вербна неділя цього року припадає на 12 квітня 2020 року. У цей день церковні та народні традиції тісно переплітаються. Іншими назвами свята є Квітна неділя, Баськова та Шуткова. Найменування ці походять він назви бруньок верби в різних регіонах України.

Історія виникнення

Дане свято вважається одним із найстаріших. Кожного року у Вербної неділі різна дата, так як святкують її за тиждень до Пасхи. Історія свята говорить таке: коли Ісус Христос входив у Єрусалим, дорогу йому встеляли пальмовим листям. Це означало, що народ визнав Ісуса Месією. Верба – одна з перших серед дерев, в якої з’являються бруньки, таким чином вона сповіщає про настання весни. Саме тому, в Україні головним атрибутом є вербові гілочки.

Пов’язано з темою: Красиві привітання з Вербною неділею

Традиції святкування

У церквах, після Богослужіння, святять вербу. Після цього, діти і дорослі з’їдають декілька “котиків” та б’ють один одного вербою промовляючи:

“Не я б’ю, верба б’є,
За тиждень Великдень!”

Молодь, б’ючи один одного вербою, говорить:

“Будь великий, як верба
А здоровий, як вода!”

У деяких регіонах говорять:

“Шутка б’є – не я б’ю
Віднині за тиждень
Буде в нас Великдень!”

Дуже часто погода на Вербну неділю прохолодна. Саме тому на Поліссі, до прикладу, говорили: “Прийшов вербич – кожуха позич”.

Після святкування Вербної неділі розпочинається Страсний тиждень. Оскільки в цю неділю дозволяється послабленя посту, то в наступний тиждень потрібно тримати суворий Великодній піст.

Народні повір’я

Старші люди наділяють вербу цілющими властивостями, її використовують в медичних цілях. Колись вірили, що якщо вербова гілка, яку посадили на городі прийметься, то хлопець чи дівчина в домі вступлять у шлюб. Також у Західних регіонах посвячені гілки верби садять в город для хорошого урожаю. Після засихання, вербове гілля спалювали, ногами наступати на нього не можна. Щодо биття один одного вербою, то вірили, що таким чином додавали здоров’я та сили. Також багато людей ставить вербу під образи, вірили, що вона буде берегти будинок від всього лихого. Ковтання “котиків” повинно вберегти горло від болю. І ще одна традиція, це обходити своє господарство із освяченою вербовою гілкою, що б худоба була здорова та плідна, бджоли – роїлись. Надавали вербі і значну метеорологічну силу. Вірили, що вона може зупинити грім, блискавку та град.

Наші предки вірили у такі прикмети:

  • Якщо вдарити когось гілкою верби – здоров’я буде міцне весь рік.
  • Якщо з’їсти “котики” верби – знайдеш рішення у важливих справах.
  • Якщо в цей день подумати про дорогу вам людину – чекайте її в гості найближчим часом.

Традиції святкування в інших країнах:

  • У Італії освячують оливкове гілля;
  • У Словенії – лавр та ялину;
  • У Чехії — горішник;
  • У Португалії — вербу та евкаліпт.

З Вербною Неділею!

Вербна неділя. Історія і традиції.Повір’я

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори
%d bloggers like this: