Івана Купала — одне з найбільших літніх свят

Івана Купала — одне з найбільших літніх свят.

Івана Купала — це стародавнє слов’янське свято, яке направлене на віддання шани сонцю, воді, квітам, а також коханню та молодості. Святкується день Івана Купала щорічно 7 липня. Івана Купала — одне з найбільших літніх свят.

Історія дня Івана Купала

Перші згадки про свято були у Волинському літописі – 1262 рік, та у Густинському літописі – 1620 рік. А також у “Синопсисі” – 1674 рік. У язичницькі часи дане свято пов’язували із святкуванням дня бога сонця Ярила, і за старим стилем святкували у день літнього сонцестояння. Датою було 21 червня. Після Хрещення Русі цей день називали святом Народження Предтечі. Сьогодні ж, у християнські часи, день Івана Купала збігається із Різдвом святого Йоанна Хрестителя (Предтечі).

Традиції свята Купала

Традиційно святкування розпочинається у ніч з 6 на 7 липня. Головними атрибутами свята є багаття та вода. Символи свята – це вода, трави та вогонь.

Розпочинали святкування у нічну пору, розводячи вогнища. Багато людей стрибають через полум’я, таким чином вірячи, що вогонь очищує людину від всього лихого. Жінки та дівчата плетуть вінки із польових квітів та одягають традиційний вишитий одяг. Ну і звісно, збиратись прийнято біля води. Тут уже влаштовують гуляння, співають пісні, водяться хороводи.

А ще, в ніч на Івана Купала багато з дівчат ворожать. У сплетені ними вінки, в центр, встановлюють свічку. Далі вінок спускають по воді і чий вінок довше за інші буде плавати чи запливе дальше, то й і вийде заміж та проживе з чоловіком щасливе життя. Якщо вінок потоне, то цього року дівчина не вийде заміж.

Запускання вінків на Івана Купала
Запускання вінків на Івана Купала

Окрім цього, купатись у водоймах було прийнято лише після дня Івана Купала. Пояснювалось це тим, що в ніч на Івана Купала вода очищується від всієї нечистої сили.

Багато хто умивається ранішнього росою, так як наші предки, та й багато людей і сьогодні, надавали в цей день росі цілющі властивості.

Існували і традиції щодо збору лікарських рослин саме у ніч на Купала. Вірили, що тоді вони мають найбільше сили.

У деяких регіонах, атрибутами свята є опудала Купала та Марени. Робили їх з очерету та гілок верби, прикрашали намистом, а для Марени плели вінок із трав. Марена тут виступає в ролі зимового божества, що приносить людям хвороби, а землі холод. Під кінець святкування Марену спалювали, як символ перемоги добра над злом.

Опудала Купала та Марени
Опудала Купала та Марени

Прикмети на 7 липня

Наші предки вірили, що спати в ніч на Івана Купала не можна, так як прокидають такі істоти як русалки, змії, відьми тощо.

Також не можна в цей день продавати чи позичати речі, прикмети говорять, що такими діями людина може накликати на себе бідність.

А ще, є повір’я, що саме в ніч на Івана Купала цвіте папороть. Той, хто зможе знайти цвіт та зірвати його, отримає особливу силу та можливості. До прикладу, людина починає розуміти мову тварин чи ставати невидимою.

Інші прикмети:

– Щоб збулось бажання, потрібно перелізти через дванадцять парканів або городів.

– Щоб захистити себе від усього лихого, потрібно на порозі будинку залишити папороть і кропиву.

– Якщо сильна роса – буде багатий урожай огірків.

– Якщо багато зірок в цей день — то буде багато грибів.

Читайте також – 7 липня 2020 року — яке свято сьогодні? Прикмети.

Івана Купала — одне з найбільших літніх свят

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори
%d bloggers like this: